Fogtuk magunkat, megtaláltuk a legközelebbi "whisky bar-t"
és közösen a pohár fenekére néztünk:
Megtudtuk, hogy már a XIII. századból is találunk feljegyzéseket a whisky-ről.
A japánok ugyan csak az 1930-as évektől próbálkoznak a whisky készítéssel, de mind minőségileg, mind mennyiségileg megközelítik a nagy whisky gyártókat, úgyhogy érdemes rájuk is figyelni.
Whiskyk között is találunk könnyű, konty alá való és testes fajtákat, továbbá abszolút hangulat és ízlésfüggő, hogy ki melyiket, s mikor részesíti előnyben, és ráadásul a vásárlás után már semmi meglepetés nem érhet bennünket, mert a magas alkoholtartalom miatt nem változik az állaga a palackozás után, ja és a fejünk sem fáj másnap.
Víz, árpa, (tőzeg), és minimum 3 év tölgyfahordóban = Whisky. Vörösréz üstben készül, és az érlelés általában felszíni nagy raktárakban történik. Ami menet közben elpárolog azt angelshare-nek hívják, hiszen ez az angyalok jussa.
USA-ban a jogszabályi előírás, hogy csak újhordóban érlelődhet a whisky, így hát a használt hordók kerülnek Skóciába, ahol a nevükhöz hű skótok, szívesen használják a second hand hordókat.
Amit érdemes figyelni: a hordóban eltöltött időt, a single malt jelenti, hogy tiszta, és nincs házasítva semmivel sem, a single grain jelenti, hogy nem malátázott gabonából készül, a blended a házasított, továbbá a szűretlen whisky a jó, és az ára alapján a kb. 10 és 20 ezer Ft. közé eső italok a kóstolásra érdemesek, az alatt inkább csak kólával ajánlottak:)
Egyébként a whisky-hez lehet tenni egy kiskanál csapvizet, hogy az alkohol íze s szaga enyhébb legyen, és előjöjjenek a mögöttes dolgok, például az animális vagy vaníliás jegyek. Szobahőmérsékleten fogyasztandó.
Lepárlás éve: 1999, boros hordóban utóérlelik, innen a kissé boros utóíz.
Az utóérlelés fontos dolog, hogy az utolsó egy évben milyen ízhatások érik a whisky-t, például manapság a tokaji hordóknak van nagy keletje e téren, de álljon példának a következő whisky a sorban, mely édes sherry-s hordóban érlelődik végig, abból is csak az első töltet jöhet szóba ennél a fajtánál.
Majd következett egy ismertebb fajta, mely blended whisky és közel 40 féle összetevőből készül:
Majd következett egy füstös, de hosszú utóízzel rendelkező:
Egyébként a whisky-k általában füstös ízűek s illatúak első blikkre, hiszen tőzegen füstölik a kicsíráztatott árpeszemeket (=malátázás)
A szintén markánsan füstös, és testes ital, mely a sós tenger illatában érlelődik zárta a sort, íme:
És persze a száraz kóstolás sem maradhatott el, mely az üres poharakban maradó illatvilágot boncolgatta, nagyon érdekes, amikor az alkohol már elpárolog, és tisztán maradnak az illatok, érdemes kipróbálni!
A kóstoló közben eszembe jutott, hogy nemrég voltam Réz András új könyvének bemutatóján (még mindig szorongok c.), ahol együtt szorongtunk a Dobozban (a Doboz nevű szórakozóhelyen összezárva:). Hát lehet, hogy ennyi whisky után már nem is szorong az ember? A Szorongás lényege, hogy nincs tárgya. A whisky lényege, hogy ne szorongjunk, hát egészségünkre!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése